מאגר מידע
חקיקה
רישיונות לשידורים
מדרוג תכניות הטלוויזיה
סקרים
מפתח פרסומות
מאמרים
כתבי עת
מחקרים וסקירות
דיונים בתקשורת
מצגות והרצאות
מילון מושגים
חדשות תקשורת
על סדר היום

על סדר היום

עידן+ - השפעות אקלימיות על השידורים בחודשי הקיץ

הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו מפיצה את שידורי עידן+, מערך השידור הקרקעי הדיגיטלי לשידורי טלוויזיה במדינת ישראל, על פי חוק הרשות השנייה לטלויזיה ורדיו, התש"ן-1990. חוק זה קובע מהם ערוצי הטלוויזיה והרדיו אשר מופצים באמצעות המערך, וכיום אפשר לקלוט באמצעותו שישה ערוצי טלוויזיה (1, 2, 10, 33, 99 ו- 23) ותחנות רדיו ארציות ואזוריות.

הרשות השניה פועלת להפצת שידוריה וקליטתם המיטבית ברחבי הארץ, של שידורי עידן+. כך, הרשות השניה עושה מאמצים על מנת שתתאפשר לקהל הרחב קליטה חופשית, באיכות טובה וללא דמי מנוי, באמצעות המערך. עם זאת, בשל תופעת אקלים הקיימת בעיקר חודשי הקיץ ("תיעול טרופוספרי"), ייתכנו אצל צופים הפרעות נקודתיות בקליטת שידורי המערך. הפרעות אלו נובעות משידורים דיגיטליים המופצים ממדינות שכנות. מדובר בהפרעות קליטה נקודתיות המתרחשות בעיקר בתנאי מזג האוויר השוררים בימי הקיץ החמים בשעות הערב. כך, ערוצי שידור ממצרים "רוכבים" על גלי חום באטמוספרה ומפריעים לאות השידור. תופעה זו איננה ייחודית לישראל, והיא מוכרת בתחום הפצת השידורים הדיגיטאליים ברחבי העולם. הפרעות אלו משתנות ממבנה למבנה בשל מיקום המבנה וצפיפות הדיור באותו האזור.

ברובם המוחלט של המקרים ניתן להתגבר על הקשיים באמצעות התקנה נכונה של הממיר והאנטנה הנכונים המותאמים לאזור בו מצויה ערכת הקליטה, ולהתקין אנטנה כיוונית לקליטת השידורים המכוונת כראוי. לעיתים, יש צורך בהתקנת אנטנה חיצונית מתאימה על גג המבנה. אנו ממליצים לציבור הנתקל בהפרעה זו לפנות לטכנאי מתאים על מנת לבחון כי כלל ערכת הקליטה מותקנת אצלו כראוי ובאופן אשר מאפשר קליטה מיטבית של השידורים.

יובהר, כי הרשות השנייה אינה מייצרת, מייבאת או משווקת את הממירים הדיגיטליים והאנטנות המתואמות ואינה מעניקה להם תווי תקן או אישור כלשהו. הממירים וכל הציוד הנלווה הם באחריות היצרן בלבד. כדי להתחבר לשידורי עידן+ יש לרכוש ולהתקין ערכת קליטה מתאימה. בחירת הערכה, רכישתה והתקנתה הן באחריות הצופה בלבד. ערכה תקולה או שאינה מתאימה עלולה להביא לשיבושים בקליטה.

לכל הידיעות ידיעה הבאה