מאגר מידע
חקיקה
רישיונות לשידורים
מדרוג תכניות הטלוויזיה
סקרים
מפתח פרסומות
מאמרים
כתבי עת
מחקרים וסקירות
דיונים בתקשורת
מצגות והרצאות
מילון מושגים
חדשות תקשורת
על סדר היום

חדשות תקשורת

הרשות השנייה תקנוס את רדיו 103fm בדקות פרסום (ice)

מאת: שרות אייסהרשות תקנוס את התחנה ב-3.45 דקות פרסום, בגין התבטאות של נתן זהבי נגד הרב וולפא, שכינה אותו "הרב האינפנטיל" ו"חלאת המין האנושי"

הרשות השנייה החליטה לקנוס את ’רדיו ללא הפסקה’ 103fm בדקות פרסום, בעקבות התבטאותו של נתן זהבי בשידור נגד הרב שלום דב וולפא, יו"ר ’המטה העולמי להצלת העם והארץ’. בנוסף הונחה מנכ"ל תחנת הרדיו, לפעול באופן שיבטיח הימנעות הישנותם של מקרים כגון אלה בעתיד, ולאפשר מתן זכות תגובה לרב וולפא בתוך 7 ימים.
 
כעסו של זהבי יצא בתוכניתו ברדיו 103fm, ’זהבי עצבני’, ששודרה ב- 11 במארס, על הקמפיין ’יש דין ויש דיין’, שמוביל ’המטה העולמי להצלת העם והארץ’. מטרתו של הקמפיין, כך לפי המטה, היא להוכיח באמצעות מודעות וסרטי וידיאו, כי כל היוזמים, המחליטים וראשי המבצעים של ההתנתקות, נענשו משמיים. זהבי כינה בשל כך את הרב וולפא בשם ’הרב האינפנטיל’ ו’חלאת המין האנושי’. 
 
במכתב ששיגרה הלשכה המשפטית של הרשות השניה לעו"ד אייל שלי, המייצג את ’המטה העולמי להצלת העם והארץ’, כתבה מנכ"לית הרשות השניה בפועל, אילת מצגר, על דבריו של זהבי: "השתלחות בוטה ומשפילה מלווה מילות גנאי. כמעט שאין בנמצא ביקורת מהותית...אין להשלים עם התבטאויות אלה.. ספק רב אם הם חוסות תחת הגנת חוק איסור לשון הרע". בשל כך החליטה הרשות השנייה לקנוס את התחנה ב-3.45 דקות פרסום, שכן מצאה את השידור עומד בניגוד לסעיף 11 לכללי הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו (’פגיעה בשם הטוב או בפרטיות’). 
הרשות הוסיפה, כי אם תשודר בשבוע שלאחר ההתבטאות התנצלות בפני הרב וולפא בתחנה, תהיה הרשות נכונה לבטל את הקנס. מכיוון שהתנצלות כזאת לא שודרה, ובתחנת הרדיו אף טענו, כי דבריו של זהבי ראויות מתוקף חופש הביטוי, הקנס נשאר בעינו.
 
בנוסף, כאמור, הנחתה הרשות את מנכ"ל התחנה למנוע הישנות מקרים אלו בעתיד, "על רקע הפרות דומות בתוכניתו של זהבי בעבר", ואף חייבה את התחנה לאפשר זכות תגובה לרב וולפא בתוך 7 ימים. במכתבה ציינה הרשות השנייה, כי לאחר התלבטות הוחלט שזהבי לא יושעה מהתחנה.
 
’המטה העולמי להצלת העם והארץ’ מסר בתגובה על החלטת הרשות: "דברי מנכ"לית הרשות השנייה מדברים בעד עצמם. אנו שוקלים להגיש תביעת דיבה נגד התחנה והשדרן נתן זהבי, על הדברים הקשים והחמורים שהטיחו ברב וולפא ובשאר רבני המטה, זאת במיוחד לאור העובדה שהם סרבו להתנצל, ואף חזרו על הדברים שוב ושוב, ובכך העצימו את הנזק".
לכל חדשות התקשורת ידיעה הבאה