מאגר מידע
חקיקה
רישיונות לשידורים
מדרוג תכניות הטלוויזיה
סקרים
מפתח פרסומות
מאמרים
כתבי עת
מחקרים וסקירות
דיונים בתקשורת
מצגות והרצאות
מילון מושגים
חדשות תקשורת
על סדר היום

חדשות תקשורת

כ 150 תלונות ציבור הגיעו לרשות השנייה בנוגע לשידורים בתקופת הבחירותדוד רגב, נציב פניות הציבור
  דוד רגב, נציב פניות הציבור

עם ישראל לא רק הצביע בהמוניו לבחירות האחרונות אלא גם דאג להתלונן על תכנים לא ראויים לדעתו ששודרו באמצעי התקשורת.

מדו"ח שערכה נציבות פניות הציבור ברשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו ואשר ממצאיו הוצגו בפני מועצת הרשות השנייה והנהלתה, עולה כי במהלך מערכת הבחירות האחרונה הגיעו אל הנציבות ברשות כ 150 תלונות על תכנים ששודרו באמצעי התקשורת המפוקחים על ידי הרשות. שליש מהתלונות שהוגשו היו על הריאיון המפורסם של יו"ר מפלגת "הבית היהודי" נפתלי בנט בתוכנית "משעל חם".

כ 15 אחוז מכלל התלונות נמצאו מצודקות ונפתחו הליכי הפרה נגד הזכיינים. כך למשל הרשות, פתחה בהליכי הפרה נגד תוכניות הטלוויזיה: אנשים, שאלה משפטית, זמן מיסטיקה ויום חדש. ונגד תוכניות רדיו בתחנות הרדיו האזוריות: תכניתו של גבי גזית ברדיו ללא הפסקה, המהדורה המרכזית ברדיו קול ברמה והתוכנית חד וחלק של שלמה בניזרי בקול ברמה.  

עם ההכרזה על הבחירות, נערכה הרשות השנייה לטיפול בנושא. מנכ"לית הרשות אילת מצגר שיגרה מכתבי הנחיה לכל הזכיינים להימנע משידור תעמולה אסורה. ונציב פניות הציבור ברשות, דוד רגב, אף נפגש עם חלק מנציגי הזכיינים לצורך מתן מענה מהיר לתלונות שהתקבלו. התלונות שהגיעו טופלו במהירות מול התחומים השונים ברשות השנייה ומול הזכיינים ומרבית הפונים זכו למענה מהיר.

על מה התלונן הציבור?

כאמור, לנציבות הגיעו כ 150 פניות. כשליש מהן (46 תלונות) היו נגד הריאיון המפורסם של נפתלי בנט בתוכנית "משעל חם". רוב המתלוננים טענו כי הריאיון היה תוקפני וכי המראיין ניסים משעל תקף בצורה בוטה את בנט ולא איפשר לו להגיב.  במקרה זה מצא הנציב רגב כי המראיין פעל בדרך כלל כראוי אך העביר לזכיין את הערתו על שלבים בהם היה הריאיון בוטה מדי. הנושא הועבר לבדיקת הנהלת הרשות אשר קבעה כי באיזון שבין נוסח הריאיון לבין חשיפת עמדותיו של בנט ערב הבחירות, לא שודרה תעמולה אסורה וכי היה ערך עיתונאי וציבורי בחשיפת העמדות של המועמד.

21 מהתלונות האחרות היו נגד התוכנית "מצב האומה". רוב המתלוננים קבלו על הטיה פוליטית מצד משתתפי התוכנית. בבדיקה שנערכה על ידי הרשות לגבי כל פרקי התוכנית הקשורים בבחירות נמצא כי היה איזון וכי לא הייתה הטיה פוליטית לצד זה או אחר.

19 תלונות אחרות היו נגד הבעת דעותיהם של עיתונאים ומגישים בנושאים הקשורים בבחירות. הנציב רגב מצא כי ברוב המקרים הביעו העיתונאים והפרשנים את דעתם במסגרת חופש הביטוי המוקנה להם ודעות אלה אוזנו בדעות אחרות שהושמעו על ידי מרואיינים או עיתונאים אחרים.

18 תלונות אחרות היו על חוסר איזון בתוכניות שעסקו בבחירות כאשר עיקר הטענות היו כי הפאנלים בהם השתתפו מספר מרואיינים נטו לצד פוליטי זה או אחר. בעקבות בדיקה קבע הנציב רגב כי ברוב המקרים גם אם היו פאנלים שנטו לצד זה או אחר, הם אוזנו על ידי דוברים בתוכניות אחרות.

10 תלונות הוגשו נגד רדיו "קול ברמה" בטענה לנטייה לטובת מפלגת ש"ס. בדיקת הרשות העלתה כי חלקן אכן מוצדקות והרשות פתחה בהליכי הפרה מול התחנה אשר בימים אלה יוחלטו הסנקציות שינקטו נגד התחנה.
תלונות אחרות עסקו בחוסר כבוד של עיתונאים כלפי פוליטיקאים, ב"חיבור" בין כל המפלגות הערביות במהלך הצגת הסקרים, באי איזכורן של המפלגות הקטנות שלא עוברות את אחוז החסימה ועוד. במקרים אלה בהם הצגת המפלגות הערביות כגוש אחד , מצא הנציב רגב את התלונות כמוצדקות והעיר לזכיינים שאף תיקנו את הטעון תיקון.

"ככלל סיקור הבחירות באמצעי התקשורת המפוקחים על ידי הרשות היה הוגן והביא לידי ביטוי את רוב הדעות. אמנם בחלק מהתוכניות נוצר הרושם לנטייה לכיוון פוליטי זה או אחר אך צפייה בתכנים או האזנה להם לאורך כל ערב השידור העלתה כי נטיות אלה אוזנו בהבעת דעות אחרות. במקרים בהם מצאנו כי התלונות העלו בעיה אמיתית העברנו את הערותינו לזכיינים אשר ברוב המקרים תיקנו את העיוות שהתגלה." אומר רגב.

לדברי אילת מצגר, מנכ"לית הרשות, "הרשות פועלת לטובת האינטרס הציבורי ומייחסת חשיבות רבה לפניות הציבור המבטאות את עמדות הציבור בנושאים מרכזיים. יש חשיבות רבה לחופש הביטוי בערוצי הברודקאסט המשמשים מקור מידע מרכזי ובמה מרכזית לשיח הציבורי והפוליטי, ואשר מקנים

ידיעה קודמת חזרה לעמוד הדובר ידיעה הבאה