עידוד היצירה
הפקות הרשות
הפקות בעשייה
הפקות משודרות
ארכיון הפקות
קרנות ותמיכות
פעילויות ואירועים

יציאת מצרים

בימוי: שמחה יעקובוביץ’ הפקה: פליקס גולובב ונתן כספי
שיתוף פעולה עם גופי שידור

האם יציאת מצרים כפי שתוארה בתנ"ך היא עובדה היסטורית או מיתוס בלבד? זוהי השאלה שהסרט "לפענח את יציאת מצרים", שאורכו שעתיים ושתקציבו כ-2 מיליון דולר, מנסה לפתור.

העולם האקדמי נחלק לשני מחנות: מצד אחד המינימליסטים, הטוענים שיציאת מצרים לא התרחשה מעולם, ומצד שני המקסימליסטים, הטוענים שהיא אכן התרחשה כפי שכתוב בתנ"ך. אולם כולם מסכימים שאין כל הוכחות ארכיאולוגיות מוצקות המוכיחות שיציאת מצרים היא עובדה היסטורית.

 

הבמאי שמחה יעקובוביץ’ (שזכה כבר בשני פרסי "אמי"), מוצא בפעם הראשונה עובדות בלתי ניתנות לערעור התומכות בהנחה שיציאת מצרים התנ"כית אכן התרחשה במציאות. התחקיר של הסרט נמשך 6 שנים, בעזרתם של ארכיאולוגים, אגיפטולוגים, גיאולוגים תיאולוגים וחוקרי תנ"ך. בסיומו, הגיע יעקובוביץ’ למסקנה שיציאת מצרים התרחשה כמה מאות שנים לפני התאריך שהחוקרים נוהגים לנקוב בו. בהסתמכם על לוח זמנים חדש זה, יעקובוביץ’ ושותפיו בוחנים מחדש מימצאים ארכיאולוגיים וחושפים את האמת על יציאת מצרים ועל השושלת ששלטה במצרים באותה תקופה.

 

הסרט מציג לראשונה את המימצאים הארכיאולוגים התומכים בתיזה הבסיסית המוצגת בו: 

  • פסל של ארון הקודש האבוד, מצופה זהב, בן 3500 שנה. הפסל נמצא בחפירה ארכיאולוגית מסודרת.
  • הכתובת ההירוגליפית הראשונה המתייחסת ליציאת מצרים מנקודת מבט מצרית.
  • פסלי אבן של משה בזמן חציית ים סוף. הפסלים נשמרים במרתפו של מוזיאון רשמי והתאריך שלהם מתאים לזמן יציאת מצרים.
  • מומיה של פרעה ששלט בזמן יציאת מצרים.
  • טבעת החותם של יוסף, המשנה למלך מצרים.

 

באמצעות התחקיר שנאסף ע"י שיחות עם החוקרים וע"י המימצאים הארכיאולוגיים השונים, הסרט מספר את סיפור יציאת בני ישראל ממצרים. הסרט הולך בעקבותיהם ועוצר יחד איתם בכל מקום מרכזי שבו חנו בני ישראל. הסרט פותר את כל התעלומות הקשורות ביציאת מצרים, כולל הסבר מדעי של עשר המכות, המקום שבו חצו בני ישראל את ים סוף ומיקומו המדוייק של הר סיני.

 

חלקים של הסרט צולמו במצרים, בחפירות ארכיאולוגיות ובמוזיאונים שעד עתה המצרים לא אפשרו גישה אליהם. בנוסף, הסרט צולם בישראל, ארה"ב, קנדה ובמדינות שונות באירופה, כמו: אנגליה, הולנד ויוון.

הסרט משתמש באפקטים הממוחשבים החדישים ביותר ויוצר באמצעותם מעין מוזיאון וירטואלי משוכלל שמתוכו מוגש הסרט. או במילים אחרות: ה"מאטריקס" פוגש את "יציאת מצרים".


מידע נוסף
2004 שנת ההפקה:
הפקות בקופרודוקציה סוג ההפקה:
tlc ארה"ב, Discovery קנדה תת סוג ההפקה:
שיתוף פעולה עם גופי שידור נושא המכרז: