קשר עם הציבור
נציב פניות הציבור
דוברת הרשות
חוק חופש המידע
פניות ציבור נבחרות
דיוור מקוון
פניות למוקד עידן+
שאלות ותשובות בנושא עידן+

פניות ציבור נבחרות

הרשות השנייה מטפלת במאות פניות המגיעות אליה מהציבור. לפניכם דוגמאות של פניות שבהן טיפלנו בתקופה האחרונה.

חיפוש במאגר פניות ציבור נבחרות
טקסט :
מ :
יום חודש שנה
עד :
יום חודש שנה
רשימת הפניות
הסרת פרסומת לדגני בוקר 'מיני כריות', יוני 2013
הפנייה
ביוני 2013 הגיעו ללשכת נציבות פניות הציבור תלונות רבות על פרסומת לדגני הבוקר "מיני כריות". בפרסומת נראה פעוט, כשרק טיטול לגופו, כשהוא מוקף בנשים לבושות חלוקים המטפלות בו, מלבישות אותו בחלוק ומביטות בו במבט בעל אופי מיני. הפעוט "מדבר" כאדם בוגר, ומצטייר כמי ששולט בנשים שסביבו ככוכב בידור או אדם בעל שליטה. האווירה בפרסומת מינית ומזכירה הרמון נשים, שכל רצונן הוא לספק את הגבר שבמרכזו. בתלונות שהגיעו לנציבות פניות הציבור ברשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו נטען כי הפרסומת מכילה אלמנטים פדופילים וכי היא מבזה ילדים וצופים אחרים ומשפילה אותם.
הטיפול בפנייה

בעקבות התלונות הרבות צפה נציב פניות הציבור בפרסומת והזדעזע. הנציב מצא כי זו פרסומת לא ראויה, מבזה ומשפילה, המציגה את הילד כגבר השולט מינית בנשים ומתייחס אליהן בצורה מזלזלת.
תחום טלוויזיה ברשות השנייה בחן את הפרסומת ומצא אף הוא שהפרסומת לא ראויה לשידור והורה על הסרתה לאלתר. התחום קבע בהחלטתו, כי הצגת הילד כאובייקט מיני תוך שילוב גינונים הלקוחים מעולם המבוגרים באופן מיני, פסולה ואינה ראויה. הדבר עומד בניגוד לכללי האתיקה בפרסומות של הרשות השנייה, הקובעים כי לא ישודרו פרסומת שבה מופיעים קטינים בהופעה שאיננה ראויה לקטינים או תשדיר שיש בו משום פגיעה בקטינים או בכבודם של קטינים.

התעללות בבע'ח בתכנית 'המרוץ למיליון', מאי 2013
הפנייה
ללשכת הנציבות הגיעו עשרות פניות של צופים שהתלוננו על התעללות לכאורה בבעלי חיים בתכנית "המרוץ למיליון", שמשדרת הזכיינית "רשת". במהלך התכנית התבקשו המשתתפים לבצע משימה שבמסגרתה הם נכנסו לזירת שוורים במדריד ונופפו בבד מול פר זועם. בהמשך הם נדרשו להדביק על גבו פרח. המתלוננים הרבים, בהם אגודת "צער בעלי חיים בישראל", טענו כי מדובר בהתעללות בבעלי חיים.
הטיפול בפנייה

בעקבות התלונות הרבות פתחה לשכת נציב פניות הציבור ברשות השנייה בבירור, במהלכו פנתה ל"רשת". הזכיין השיב כי המשימה בוצעה בספרד, שבה פעילות זו היא בבחינת ספורט לאומי וכי המתמודדים התנסו במשימה זו מתוך כבוד לתרבות הספרדית. בסיפא למענה התנצלה הזכיינית בפני מי מהצופים שמצא עצמו נפגע מהשידור. הנציב קיבל את התנצלותה של הזכיינית בפני הצופים הרבים שחשו נפגעים מהמשימה. נוסף על כך, בעקבות התלונות הרבות הנציב קורא לזכיינית לגלות רגישות גדולה יותר בבואה לבחור משימות הקשורות בבעלי חיים ולעשות הכול כדי למנוע פגיעה בבעלי חיים והתעללות בהם.

תלונה על מגישת תכנית 'צינור לילה', אפריל 2013
הפנייה
בתלונה שהתקבלה בלשכת נציבות פניות הציבור נטען כי במהלך התכנית "צינור לילה", שמשודרת אצל הזכיין "חדשות 10", נראתה אחת המנחות, שי לי שינדלר, כשהיא מגישה את הפינה תוך שהיא בגילופין. עוד נכתב בתלונה, שבמהלך התכנית עצמה אף שודר קטע וידאו שבו נראית המנחה שותה משקאות משכרים ובהמשך אף חבריה לתכנית השתעשעו מעניין שכרותה.
הטיפול בפנייה

בעקבות התלונה פתחה לשכת נציב פניות הציבור ברשות השנייה בבירור, במהלכו פנתה לזכיין המשדר ולתחום טלוויזיה ברשות השנייה, המפקח בין היתר על תכנית זו. הזכיין טען בתגובתו, כי התכנית משודרת בשעת לילה מאוחרת וכי כל מגישיה בוגרים. עוד נטען כי מדובר באירוע חד פעמי שהתרחש במסגרת ספיישל פורים והיה משועשע ומבודח.

תחום טלוויזיה ברשות השנייה בחן גם הוא את הקטע המדובר. גם לטעמו, הקטע לא היה ראוי לשידור, ולכן פתח בהליך של הפרה לכאורה כנגד הזכיין המשדר. בתשובתו לפונים בנושא זה, הדגיש הנציב את חשיבות השמירה על גבולות הטעם הטוב גם בשעות לילה מאוחרות.

הגם שהתכנית "צינור לילה" משודרת בשעת לילה מאוחרת, אין הדבר מקנה לה את החופש לשדר ולהקרין ככל העולה על רוחה. תופעת השכרות בקרב צעירים ובני נוער הפכה זה מכבר למכת מדינה, בדומה לתאונות הדרכים. למרבה הצער, בני נוער רבים השותים לשוכרה פונים למעשי אלימות, להם אנו עדים בעיקר בסופי שבוע ובחופשות. שתיית אלכוהול על ידי מנחה תכנית מול המצלמות היא מעשה לא ראוי. הנחיית פינה בתכנית טלוויזיה בשכרות ולאחר שהמנחה שתתה לשוכרה מול המצלמות, היא מעשה שאין לו מקום.

פרסומת אלימה של 'קיה', אפריל 2013
הפנייה
באפריל 2013 הגיעו לנציבות פניות רבות על הפרסומת למכונית של חברת "קיה", שמכילה תכנים אלימים. הפרסומת משודרת אצל הזכיינים המפוקחים על ידי הרשות השנייה. בפרסומת המדוברת נראה לקוח המתעניין במכונית של חברת "קיה". הוא ניגש למכונית כשלצדה עומדת דוגמנית, לשעבר מלכת היופי של ארה"ב, כשהיא נראית כרובוט. הלקוח נוגע במכונית ובהמשך בועט באחד מגלגליה. בתגובה ניגשת אליו הדוגמנית, אוחזת בחולצתו, מכה אותו ובהמשך מטיחה אותו בכוח רב אל הקיר. המתלוננים שכתבו לנציבות דרשו להסיר את התכנים האלימים.
הטיפול בפנייה

בעקבות התלונות הרבות פתחה לשכת נציב פניות הציבור ברשות השנייה בבירור, שבמהלכו פנתה לתחום טלוויזיה ברשות השנייה המפקח, באמצעות אגף הפרסומות, בין היתר על פרסומת זו. הנציב צפה בפרסומת שעליה התלוננו ומצא את התלונות מוצדקות לחלוטין. זהו קטע אלים וסר טעם שאין לו מקום. הנציב לא מצא כל קשר בין הקטע האלים לבין מכירת המכונית. הגם שליוצרי הפרסומת ולמפיקיה מוקנה חופש ביטוי ויצירה המעניק להם את האפשרות ליצור פרסומת המבוססת על הומור, במקרה זה לא נמצא כל הומור בפרסומת, אלא רק אלימות לשמה, שראוי היה שלא תשודר בשעות שבהן ילדים רבים צופים בטלוויזיה.

תחום טלוויזיה ברשות השנייה, שבחן את הפרסומת, מצא כי יש בה אלמנטים אלימים. בעקבות זאת, קבע התחום כי הפרסומת תשודר במלואה רק לאחר השעה 22:00 בלילה. במהלך שעות היום והערב המוקדמות תשודר גרסה מקוצצת של הפרסומת, שממנה יוסר הקטע האלים והבוטה שבו האישה מכה את הלקוח הבוחן את המכונית.

מניעת פגיעה באוכלוסיות המוחלשות לקראת חג הפסח, מרס 2013
הפנייה
לנציבות הפניות פנו אזרחים שביקשו למנוע את הסיקור התקשורתי, שבו נחשפים אנשים מאוכלוסיות מוחלשות בעת קבלת סיוע לקראת חג הפסח. לא פעם, ובעיקר בערבי חג, הציבור נחשף אל הנזקקים באמצעי התקשורת, שחושפים תורי המתנה לחלוקת מזון וראיונות עם משפחות הנזקקים. בפניות נכתב כי גם ככה מעמד זה אינו נעים, וכי הם רוצים למנוע מצב שבו מכריהם וחבריהם יראו אותם בטלוויזיה במצב הזה. לפונים הצטרפו ארגונים חברתיים, שיצאו בקריאה לנציבות למנוע עד כמה שאפשר פגיעה באוכלוסיות המוחלשות.
הטיפול בפנייה

בעקבות הפניות והרגישות הרבה לנושא, קרא נציב פניות הציבור לזכייניות להפעיל פיקוח עצמי מוגבר בבואן לסקר את האוכלוסיות המוחלשות ולמנוע ככל האפשר את הפגיעה בהן. הנציב סבר כי אין מקום לחשוף את פניהם ואת פרטיהם של הנזקקים בתור לחלוקת מזון או במסגרת ערב התרמה למענם.

 

1 2 3 4 5 6
הבא